Bezpieczeństwo żywności to kluczowy aspekt funkcjonowania branży spożywczej. Skuteczność procesu mycia i higienizacji zależy od wielu czynników. Należą do parametry mechaniczne, środki chemiczne, temperatura, czas, rodzaj zabrudzeń i materiał podłoża. Tworzenie nowych rozwiązań przy zachowaniu wymaganych standardów jest możliwe dzięki modyfikacji proporcji tzw. koła Sinnera. Wprowadzanie zmian wymaga precyzji i kontroli parametrów, aby osiągnąć pożądane efekty. Pozwala również utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego.

Efektem tych działań jest optymalizacja kosztów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa produkcji żywności. Właśnie o tym traktuje artykuł „Jak zmienić technologię procesu mycia w zakładach produkcji żywności i jakie efekty można uzyskać?” opublikowany we wrześniowym magazynie branżowym „Rzeźnik polski”. Materiał zawiera komentarze ekspertów Grupy Impel pokazujące możliwe do osiągnięcia oszczędności poprzez usprawnienia i poprawę efektywności procesu mycia.

Co mówią eksperci o zmianach w procesie mycia?

Zbigniew Florczuk, dyrektor grup produktowych Industrial Processes i Industrial Cleaning w spółce Climbex należącej do Grupy Impel, zauważa, że „Tworzenie nowych rozwiązań z jednoczesnym zachowaniem wymaganych standardów jest możliwe dzięki modyfikacji procentowego udziału poszczególnych czynników w tzw. kole Sinnera. Świadome modyfikowanie udziału jego poszczególnych elementów pozwoli wypracować nowe technologie w procesie mycia.”

Anna Olejnik, inżynier procesu w Impel Facility Services, patrzy holistycznie na zakład przetwórstwa spożywczego. Dostrzega, że „mycie i dezynfekcja są elementem składowym całego procesu produkcyjnego, a także wynikiem organizacji pracy, warunków technicznych w danej firmie, a nawet warunków architektonicznych obiektu. Wychodząc od procesu mycia możemy szerzej spojrzeć na potrzeby procesowe zakładu. Oznacza to zdiagnozowanie przebiegu całego procesu i zaproponowanie nawet drobnych zmian, które zmienią organizację pracy i przełożą się na korzyści lub oszczędności.”

Co wynika z przeprowadzonych testów?

W produkcji żywności, mycie i dezynfekcja stanowią wyzwanie związane z kosztami i zużyciem zasobów. Dlatego eksperci zwracają uwagę na konieczność mierzenia procesów, bo tylko tym sposobem można poprawiać parametry procesu i uzyskiwać oszczędności. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych i średnich zakładów, gdzie monitoring procesów nie zawsze jest prowadzony. Przeprowadzone testy wskazują, że nawet drobne zmiany można osiągnąć oszczędności dzięki ograniczeniu zużycia mediów. Modyfikacje te wpływają na efektywność produkcji i zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Podsumowanie

??? – Jakie oszczędności w procesie mycia można uzyskać dzięki modyfikacji składowych koła Sinnera?

??? – Czy warto mierzyć dane procesów nawet w małych i średnich zakładach produkcyjnych?

??? – Jak rozpocząć wprowadzanie zmian w procesach produkcji żywności nawet w małej skali?

Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu „Jak zmienić technologię procesu mycia w zakładach produkcji żywności i jakie efekty można uzyskać?”. Materiał znajdziesz tutaj lub na stronie „Rzeźnika polskiego”.

Zachęcamy do lektury!

Aktualności